Kadın için Teknoloji, Hepimiz için Dayanışma

Kadın için Teknoloji, Hepimiz için Dayanışma

Sabancı Vakfı, Teknosa ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu iş birliğiyle şiddet gören ve sesini duyurabileceği teknolojiye erişimi kısıtlı olan kadınları ihtiyaç duydukları akıllı telefonla buluşturmak üzere yeni bir dayanışma hareketi başlatılıyor. “Kadın için Teknoloji, Hepimiz için Dayanışma” mottosuyla başlayan proje kapsamında bağışçılar, kullanmadıkları akıllı telefonlarını Teknosa üzerinden bağışlayabilecek. Bakımları yapılarak çalışır hale getirilen akıllı telefonlar, Sabancı Vakfı desteği ve TKDF aracılığıyla şiddet mağduru kadınlara ulaştırılacak.

Erişilebilir Versiyon

Proje nasıl işleyecek?

Bağışçılar tarafından Teknosa mağazalarına getirilen veya Teknosa Çağrı Merkezi (0850 222 55 99) aranarak adresten alınan ikinci el akıllı telefonlar, bağış taahhüdüyle alınacak ve bakımları yapıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere TKDF’ye teslim edilecektir. Federasyon, bedelsiz telefon talebi için halihazırda bir sığınma evinde ikamet eden veya ev içi ya da cinsiyet temelli şiddet mağduru kadınların başvurularını değerlendirerek, bakımı yapılan kullanıma hazır telefonların ihtiyaç sahibi kadınlara ulaşmasını sağlayacaktır. Sabancı Vakfı ise bağışlanan telefonların ilgili kişilere dağıtımında TKDF’ye destek verecektir. Aynı zamanda toplanan telefonlara TKDF Aile içi Şiddet Acil Yardım Hattı Aplikasyonu yüklenecek ve bu sayede kadınlar şiddet anında veya şiddet riski altındayken tek tuş ile yardım isteyebileceklerdir.

Telefonumu nasıl bağışlayabilirim?

İkinci el akıllı telefonunuzu Teknosa mağazalarına getirebilir veya Teknosa Çağrı Merkezi’ni (0850 222 55 99) arayarak bağışlayacağınız telefonunuzun ilgili kurye firması tarafından adresinizden alınmasını sağlayabilirsiniz. Telefon uygunluğu servisler tarafından tespit edilecektir. Tamiri mümkün olmayan cihazlar olduğu durumda bu cihazların parçaları yedek parça olarak kullanılabilecek ve bu kullanımdan doğacak faydalar proje kapsamındaki diğer akıllı telefonların tamirinde kullanılacaktır. Tüm ikinci el akıllı telefonlar, bağış taahhüdüyle alınacak ve bakımları yapıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere TKDF’ye teslim edilecek.

Kampanyadan nasıl faydalanabilirim?

Halihazırda bir sığınma evinde kalan veya ev içi ya da cinsiyet temelli şiddet mağduru olan veya risk altında bulunan kadınların ilgili kurum ya da kuruluşlara (Polis, Jandarma, Cumhuriyet Başsavcılığı, Aile Mahkemeleri, ŞÖNİM, sağlık kuruluşları vs.) bu şiddet hakkında yaptıkları şikâyet/ihbar başvurularını belgeleyen doküman(lar) la birlikte TKDF’ye başvuruda bulunmaları gerekiyor. TKDF’nin yapılan başvuruları değerlendirmesi sonucunda, bedelsiz telefonlar kullanıma hazır olarak şiddete mağduru kadınlara ulaştırılacak.

Başvuru yolları ve detaylı bilgi için: https://www.sabancivakfi.org/tr/sosyal-degisim/kadin-icin-teknoloji-hepimiz-icin-dayanisma

Post a Comment