RÖP: Gönüllülükte Fırsat Eşitliği | e-Gönüllü

RÖP: Gönüllülükte Fırsat Eşitliği | e-Gönüllü

Tüm dünyada yaşamı baltalayan Covid-19 pandemisinin baltalayamadığı bir şey var ki o da hayaller. Sosyal girişimciler içlerindeki üretme tutkusunu koşullar ne olursa olsun durduramıyor, pandemi koşullarını bile avantaja çevirerek yeni girişimler üretmeye, topluma fayda sağlamaya devam ediyor. Bu sosyal girişimcilere en güzel örneklerden biri de Büşra Şahin. Sivil toplum kuruluşlarının gönüllülük çalışmalarını yavaşlatma durumunda kaldığı bu pandemi döneminde kurduğu e-Gönüllü sosyal girişimiyle Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüleri kurumlarla buluşturan Şahin, girişimini sosyalsorumlulukhaberleri.com okuyucuları için anlattı.

Pandemi döneminde bir girişim kurmak cesur bir hareket. Bize biraz e-Gönüllü’nün kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

e-Gönüllü sosyal girişiminin hikayesi üniversite öğrencilik yıllarıma dayanmakta. Üniversite öğrenimim sırasında gönüllülük faaliyetlerimi yürütürken, faaliyetleri farklı bir şehirde gerçekleştirmek istediğimde coğrafi sınırlara takıldığımı fark etmem üzerine gönüllülüğün e-halini ortaya çıkarsak nasıl olur diye düşünerek tamda pandemi gibi birçok STK’nın faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığı bir dönemde e-Gönüllü sosyal girişimini kurdum.

Dijital gönüllülük nedir?

e-Gönüllü’nün gözünde dijital gönüllülük; coğrafi sınırları ortadan kaldırarak fırsat eşitliğinin tüm coğrafyalara ulaştırılmasıdır.

Tüm Türkiye’ye açık bir girişim olarak Türkiye’deki gönüllülük ekosistemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Aldığınız başvurular şehirden şehre göre nasıl fark ediyor?

e-Gönüllü’yü kurmadan önce TEGV ve Habitat gibi kıymetli sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük faaliyetlerimi sürdürmekteydim. e-Gönüllü’nün kuruluşu ile birlikte sivil toplum kuruluşları ile birebir görüşmeler gerçekleştirip partnerlikler kurmaya başladım. STK’larla gerçekleştirdiğim partnerlik ve sektör know-how’ım doğrultusunda Türkiye’deki sivil toplum bilincinin ülke genelinde arttırılması gerektiğini ve gönüllülük faaliyeti gerçekleştirme noktasında da her bireyin vizyonuna eşdeğer bir kuruluşta gönüllülük faaliyeti gerçekleştirmesi gerekliliğini paylaşmak isterim. Ülkemizde gönüllülük faaliyetlerini gelişmiş ülkelere göre az görsek de çalışan gönüllü ve okullardaki gönüllülük derslerinin artması ile birlikte tablonun giderek iyileşeceğini öngörüyorum. e-Gönüllü başvurularını şehir bazlı incelediğimizde Türkiye’nin dört bir yanından başvuruların geldiğini görebiliyoruz. Bölge kırılımına indiğimizde ise Marmara bölgesinin farkla başı çektiği görmekteyiz. Başvuru formumuzda katılım şehrini de sorduğumuz için Türkiye’nin e-Gönüllü haritasını da çıkarmaktayız.

Kurum işbirliklerinize gelmek istiyorum biraz da… STK ve özel kurumlarla farklı işleyişleriniz olduğunu tahmin ediyorum. İşbirliklerinizde prosedür nedir biraz bahseder misiniz?

Gönüllülerle gerçekleştirdiğimiz persona görüşmelerinde gönüllülerin iş hayatına başlaması ile gönüllülük faaliyetlerinin bağış gönüllülüğüne döndüğünü gördük. Çalışan motivasyonun artması ve gönüllülük faaliyetlerinin artması için kurumlarla kurumsal sosyal sorumluluk işbirliği gerçekleştirmekteyiz. İşbirliği kapsamında çalışan sistemimiz üzerinden bünyemizde bulunan STK’lara destek sağlamalarına olanak sağlıyor, çalışan gönüllü saati gibi verileri şirketlerle paylaşarak kurumsal sosyal sorumluluk faaliyet raporuna katkı sunabiliyoruz.

Sivil toplum kuruluşlarına nasıl destek sağlıyorsunuz?

KSS işbirlikleri ve e-Gönüllü havuzuna ek olarak dijital dönüşüm kapsamında uzman destek almak isteyen STK’larımızı işbirliğinde bulunduğumuz teknoloji şirketleri ile bir araya getirerek teknoloji şirketlerinin faaliyetlerinden indirimli bir şekilde yararlanmalarına olanak sağlıyoruz. STK’larımızın bilinirliklerinin artması için YouTube kanalımız üzerinden her hafta canlı yayın yaparak 1 STK’yı konuk ediyoruz. Son olarak 3 haftada bir benzer sektörlerde faaliyet gösteren STK’ları bir araya getirerek pandemide gönüllü iletişimi gibi konular üzerinden case studyler gerçekleştirip STK’ların birbirleri ile networklerini arttırıp case üzerinden birlikte fikir üretmelerine olanak sağlıyoruz. Tüm bu faaliyetler kapsamında e-Gönüllü’yü sivil toplum ekosistemini uçtan uca dijitalleştiren bir platform olarak tanımlayabiliriz.

Arka planda gönüllülerinizle ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Tüm e-Gönüllülerimizi oldukça kıymet veriyoruz. Türkiye’de sivil toplum bilincinin oluşabilmesi için her hafta YouTube kanalımız üzerinden “Hadi bir Gönüllü Tanıyalım” başlığı ile gönüllü ağırlıyoruz. STK’larla iletişim, çay-kahve sohbetleri gibi eğitim ve etkinlikler düzenleyerek gönüllülük yolcuklarının her adımında değerli faaliyetlerine destek sağlıyoruz.

Bu röportajın ardından e-Gönüllü’de yer almak isteyenler ne yapmalı?

Röportajımızı okuyan ve bizlerle partnerlik, STK, gönüllü başvurusu gerçekleştirmek isteyen okurlarımız sitemizin https://egonullu.com/iletisim/ sayfasından bizlerle iletişime geçebilirler. E-posta üzerinden iletişim kurmak isteyen okuyucularımız merhaba@egonullu.com adresi üzerinden bizlere ulaşabilirler. İletişim kanallarına ek olarak tüm sosyal medya kanallarımıza https://linktr.ee/egonulluadresi üzerinden ulaşabilirler.

Post a Comment