Afet Sürecinde Toplum Sağlığı Bu Yayında Konuşulacak

Afet Sürecinde Toplum Sağlığı Bu Yayında Konuşulacak

Global bir organizasyon olan Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI)’nin İstanbul şubesinin MAG-DER ve DOHAD ana paydaşlığı  ile gerçekleştirdiği “Afete Dirençli Toplum” projesi online etkinliklerle devam ediyor.. “Afet Sürecinde Toplum Sağlığı ” paneli ile Türkiye’nin değerli isimleri bir araya geliyor.

JCI derneği dünyanın en büyük 3. sivil toplum örgütü olarak 100’ün üzerinde ülkede aktif vatandaşlık misyonuyla faaliyet gösteriyor. 2020 yılında başlatılan ‘’Afete Dirençli Toplum’’ projesinde “Sallanma Harekete Geç” isimli online panelde Türkiye’de alanında en önemli isimler ağırlandı. JCI Türkiye 2020 Hibe Programı’na hak kazanan proje kapsamında geçtiğimiz eylül ayında Türkiye’nin ilk herkese açık ve ücretsiz olan katılım sertifikalı “Online Afet Kültürü Eğitimi”ni gerçekleştirilmişti. 2020 JCI Türkiye “En İyi Yerel Toplumu Güçlendirme” kategorisinde ödüle layık görülen proje kapsamında, Türkiye ve Japonya’nın önemli isimleriyle gerçekleştirilen “Afete Dirençli Sürdürülebilir Şehirler”,Türkiye’de Afet yönetimi başlığında örnek çalışmalar yapmış belediye başkanlarının bir araya geldiği “Afetlerde Yerel Yönetimlerin Rolü” ve geçtiğimiz Nisan ayında da Türkiye’nin afet riskini azaltmaya yönelik ilk sosyal girişimi olan “Deprem Riskim” uygulamasının tanıtıldığı canlı yayınlar gerçekleşti.  Deprem Uzmanı  Dr. Oğuz Gündoğdu, Afet Yönetim Uzmanı Özden IŞIK’ın proje  danışmanı olduğu projenin kurucu direktörü İlknur Doruker, ” Proje kapsamında 6bin üzerinde vatandaş pozitif farkındalık kazanırken, eğitim programlarını tamamlayan 256 vatandaş “Afet Kültürü” katılım sertifikası almaya hak kazandı. “ dedi. Şimdi de projenin devam etkinliği niteliğinde “Afet Sürecinde Toplum Sağlığı” programı ücretsiz olarak halkla buluşuyor.

25 Haziran Cuma akşamı saat 20:30’da JCI İstanbul tarafından DOHAD, MAG-DER ana paydaşlığı, PANDOST, DBE DAVRANIŞ BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ işbirliği ile gerçekleşecek “Afet Sürecinde Toplum Sağlığı” başlıklı #online paneli JCI Türkiye YouTube kanalından #canlı olarak izleyebilirsiniz. Aktif vatandaşlardan oluşan Sürdürülebilir Şehirler ve Ülke vizyonuna katkı sağlayarak zararları azaltmayı ve toplumda Afet okur yazarlığını arttırmayı hedefleyen projenin birinci yılında  “Afet Sürecinde Toplum Sağlığı” başlığında en önemli isimler vatandaşlar ile buluşacak.  Pandemi ve Depremler başta olmak üzere yaşadığımız Afet Sürecinde bireylerin ve toplumun sağlığında meydana gelen değişimleri, bilimsel gerçekleri ve çözüm önerileri konuşulacak. Panik Atak ve Anksiyete Dostları Derneği Başkanı Psikiyatrist Dr. Muzaffer UYAR “Covid-19 Travması ve Türkiye’de Yeni Ortaya Çıkardığı Psikososyal Süreçler”, Afet Yönetim Uzmanı, Proje Danışmanı  MAG-DER 2. Başkanı, DOHAD YK Üyesi Özden IŞIK “Afet Yönetim Stratejsi içinde Sağlık Modülü”, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı, EMDR Derneği Başkanı Klinik Psikolog Emre KONUK “Pandemi ve Depremde Travmaya Müdahale” ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğr. Üyesi, MAG-DER YK Üyesi Doç. Dr. Selma AKGÜL “Küresel Afet Covid-19’da Değişen İletişim Pratiklerimiz ve Medya” başlıklarını değerlendirecek. Panelin Moderatörlüğünü 2021 JCI İstanbul Genel Sekreteri İlknur DORUKER gerçekleştirecek.

Post a Comment